top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Napiórkowska

Mania fotografowania - Fajka Pokoju


Jakiś czas temu, zostałam zaproszona do programu "Fajka Pokoju", przesympatycznej Pani Jolanty Fajkowskiej. Było mi niezmiernie miło, że mogłam brać udział w takim programie. Tematem, który najbardziej mnie interesował, to oczywiście "Mania fotografowania", o której mogłabym naprawdę bardzo dużo i długo mówić :)

Moim zdaniem mania fotografowania, nie powstała dopiero teraz - jakby mogłoby się niektórym wydawać, ale tak naprawdę od samego początku powstania fotografii. Ludzie byli zafascynowani, nową możliwością uwiecznienia swojego wizerunku. W momencie, kiedy fotografia stała się bardziej dostępna dla wszystkich, ludzie zaczęli masowo robić zdjęcia - w 1900 roku wszedł na rynek pierwszy aparat fotograficzny "dla wszystkich", nazywał się Brownie i kosztował zaledwie jednego dolara, także nic dziwnego, że w pierwszym roku sprzedano go ponad 150 tysięcy sztuk, później cyfry poszły już w miliony :)

Podobno, każdego dnia do sieci trafia około 500 milionów (tak - nie pomyliłam się w liczbie) zdjęć! Dlaczego tak dużo? Czemu ludzie robią tyle zdjęć? Myślę, że odpowiedź jest nadzwyczaj prosta - bo mogą :) Dzięki rozwijającej się technologii, każdy z nas ma możliwość zrobienia zdjęcia, w każdej sytuacji, o każdej porze dnia i nocy - bo każdy z nas ma smartfona. Ludzie nie potrzebują już bardziej lub mniej profesjonalnego aparatu fotograficznego, ponieważ mają telefony, którymi można w danym momencie "tu i teraz" zrobić naprawdę dobre zdjęcia i tyle wystarczy.

Ludzie od zawsze lubili podziwiać swój wizerunek jak i wizerunek innych, zwłaszcza znanych i lubianych. Kolekcjonowano zdjęcia swoich idoli, aktorów, piosenkarzy, polityków. Teraz kiedy mamy social media, każdy z nas może "dzielić" się z innymi swoimi zdjęciami. W zasadzie dzięki treściom zamieszczanym na portalach społecznościowych możemy niejako kreować swój własny wizerunek.

Codziennie wchodząc np na Facebooka, widzimy masę selfie, nie ma co ukrywać, lubimy je robić i lubimy je oglądać. Czy wiecie, że pierwsze selfie zostało zrobione w 1839 roku? Zrobił je Robert Cornelius siadając na fotelu przed obiektywem na nieco ponad minutę, a na następnie samemu zakrywając obiektyw.

Dziwią Was zdjęcia, na Instagramie, gdzie dziewczyny robią sobie zdjęcia w lustrze? Pierwsze tego typu zdjęcie powstało już w 1914 roku! Zrobiła je Rosyjska Wielka Księżna Anastazja Nikołajewna w wieku 13 lat - była jedną z pierwszych nastolatek robiących sobie zdjęcie za pomocą lustra, aby wysłać je do przyjaciela... :) Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, z pewnością korzystałaby z Instagrama, Facebooka i Snapchata :)

Dziwi Was to, że prawie każde selfie, jest "po retuszu"? Przecież, każdy chce pokazać się w jak najlepszym wydaniu, w końcu publikując zdjęcie w Internecie, zdajemy sobie sprawę, że może je zobaczyć każdy. A sam retusz..., też nie jest żadną nowością :) Od zawsze uwieczniając czyjś wizerunek, stosowano różne sztuczki. Gdy jeszcze nie było fotografii, a jedynym sposobem na utrwalenie wizerunku było namalowanie obrazu - zmieniano modelom ciała, mimikę, manipulowano dosłownie wszystkim: strojem, fryzurą, scenerią. Kiedy wreszcie pojawiły się zdjęcia, taki retusz był znacznie szybszy, zdecydowanie bardziej realistyczny i o wiele tańszy. Przykład? W 1860 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych, Lincoln, chciał aby zrobiono mu zdjęcie, które będzie pokazywało wszystkim jego siłę, mądrość, idealną sylwetkę... i tak, wykonano właśnie takie zdjęcie jak życzył sobie tego prezydent, jednak z takim szczegółem, że do samego Lincolna należała jedynie głowa, a reszta sylwetki to już ciało zupełnie innej osoby :) Retusz? Fotomanipulacja? Oczywiście, tylko że nikt się temu nie dziwił.

Aby nie rozpisywać się za bardzo, mogę podsumować to tak: fotografować i bawić się fotografią będziemy zawsze, im będzie lepsza technologia tym będziemy to robić lepiej i bardziej intensywnie - taka już nasza natura :)

Odcinek programu "Fajka Pokoju", dostępny jest już na ipla.tv - zapraszam do oglądania :)

389 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page