Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

Vogue z 1962 roku, a w nim niezwykła sesja zdjęciowa


W 1962 roku panowała... nie oszukujmy się, dość nudna i mało ciekawa fotografia mody. Fotograf William Klein postanowił się temu sprzeciwić i tym sposobem stworzył niezwykle ciekawą sesję zdjęciową dla magazynu Vogue. Do stworzenia swoich zdjęć, malował światłem, wykorzystał podwójną ekspozycję.

William Klein urodził się w 1928 roku w Nowym Jorku. Mając niespełna 20 lat przeprowadził się do Paryża, w którym mieszka do dziś. Klein początkowo nie wiedział co tak naprawdę chce robić, czym się zajmować. Studiował historię teatru, socjologię, nawet jako radiooperator służył w amerykańskiej armii. W 1949 roku, wówczas jeszcze przyszły fotograf rozpoczął praktykę u Fernanda Legera, który był jednym z najważniejszych artystów XX wieku.

Myślicie, że William od razu zabrał się za fotografię? Nic bardziej mylnego :) Jego pierwsze dzieła jakie stworzył to proste i wyraziste murale. Klein za zdjęcia zabrał się dopiero na początku lat 50 i wcale nie traktował tego jako działalność artystyczną, uważał że po prostu utrwala ciekawe obiekty czy ludzi i nic głębszego się z tym nie wiąże. Jednak, ku zdziwieniu Williama, robienie zdjęć, okazało się być bardzo wciągającym zajęciem. Wyjechał do Nowego Jorku i tam, jego przygoda z fotografią zaczęła nabierać tępa.

Zdjęcia robił wyłącznie na ulicach miasta, fotografował po prostu przypadkowych ludzi. Charakterystyczne dla Williama było to, że wcale nie dbał o kompozycję, naświetlenie czy ostrość, bo po prostu kompletnie nie znał się na fotografii.

W 1954 roku Aleksander Liberman, który był dyrektorem artystycznym amerykańskiego Vogue'a zupełnie przypadkiem natrafił na zdjęcia Kleina i... wpadł w zachwyt. Aleksandrowi spodobało się świeże spojrzenie i spontaniczność jaka biła z fotografii Williama. Libermanowi zależało na przełamaniu tradycyjnych sesji zdjęciowych, które były po prostu sztywne..., w ten sposób problem sam się rozwiązał, w ten właśnie sposób William Klein został fotografem mody. Klein idealnie spełnił oczekiwania dyrektora artystycznego amerykańskiego Vogue'a, wykonywał spontaniczne, fascynujące, a zarazem oryginalne sesje zdjęciowe. Fragment efektów jednej z nich, możecie podziwiać poniżej. Co myślicie o takich zdjęciach? :)

Zdjęcia: William Klein

#Profesjonalnasesjazdjęciowa #zdjęcia #sesjaplenerowa #sesjazdjęciowa #moda #Historia #Fotografia #Vogue #Fotograf

0 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm