Szukaj
 • Justyna Napiórkowska

Sesja zdjęciowa dla początkujących modelek

Zaktualizowano: 6 paź 2020


Jeżeli zdecydujesz się na profesjonalnego fotografa, a co za tym idzie, profesjonalną sesję zdjęciową, oczekujesz rewelacyjnych zdjęć, ale sama nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w pozowaniu do zdjęć, modelingu... - wiadomo, każdy kiedyś zaczynał :)

Pewnie często sobie wyobrażasz jak może wyglądać taka sesja oraz jak dużo osób bierze w niej udział. Nie raz masz przed oczami plan zdjęciowy rodem z hollywoodzkiej produkcji, a może z sesji zdjęciowej w Warszawie dla najpopularniejszych marek?

Zazwyczaj prawda jest nieco inna od naszych wyobrażeń. Zdecydowana większość zdjęć na Instagramie, które tak bardzo Ci się podobają, niejednokrotnie robione są w warunkach, o których byśmy nawet nie pomyśleli. Marzysz o profesjonalnych zdjęciach? Chcesz zamówić sesję zdjęciową? Jak przygotować się do takiej sesji by uzyskać powalające efekty?

Przede wszystkim porozmawiaj z fotografem, ustalcie wspólną koncepcję.

Zastanów się:

 • W jakim stylu chcesz zdjęcia: modowe, beauty, glamour, lata 80, street fashion, a może jeszcze coś innego?

 • Jakie fotografie podobają Ci się najbardziej; wybierz kilka przykładów i podeślij je do fotografa, aby lepiej przekazać mu swoje oczekiwania.

 • Zobacz jakie zdjęcia wykonuje fotograf, dowiesz się czego możesz się spodziewać.

 • Zastanów się, jaki jest cel tej sesji?

Gdy odpowiesz sobie na te pytania, śmiało powiedz o tym fotografowi. To bardzo ważne, abyście wzajemnie dobrze się zrozumieli ;)

Ubiór

Jeżeli przy swojej pierwszej poważnej sesji zdjęciowej, nie chcesz aby brała w niej udział stylistka modowa i sama postanawiasz dobrać swoją stylizację, to musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Dobrym pomysłem jest dobranie stylizacji kilka dni wcześniej, przymierzenie ich i zrobienie szybkiego zdjęcia telefonem – jeśli nic się ze sobą nie gryzie, a Ty czujesz się w danym zestawie wygodnie, będziecie wyglądać naturalnie. Niemniej jednak sesje fotograficzne w Warszawie wymagają dużej kreatywności. Sesja modelingowa, czy to w studio, czy w plenerze, rządzi się swoimi prawami, choć oczywiście ubrania powinny być czyste i w dobrym stanie, ważne żeby były dobrze dobrane. Odzież musi być przede wszystkim nienagannie czysta, wyprasowana i dopasowana do okoliczności. Z doświadczenia fotografa zawsze warto korzystać, dlatego jeśli nie masz pewności co ubrać, najlepiej jak to skonsultujecie. Dobór ubrań na taką sesję jest w zupełności sprawą indywidualną, ale jeśli pracujecie nad konkretnym projektem, warto zadbać, by założenia obu stron były spójne. Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa.

Ponadto:

 • Unikaj zbyt ciasnych ubrań, to wcale nie odchudza i nie wygląda dobrze.

 • Bielizna nie powinna wpijać się w ciało.

 • Jeśli planujesz odsłonić ramiona czy dekolt, kilka godzin wcześniej zdejmij ramiączka biustonosza, żeby pozbyć się nieestetycznych śladów na skórze.

Wygląd

Aparat jest bezlitosny, podkreśli każdy zaskórnik, uwydatni odrost. Jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zresztą każdy, kto czasem retuszuje zdjęcia, zdaje sobie sprawę, jak czasochłonne jest to zajęcie. Dlatego dobrze przygotuj swoje ciało przed sesją, ułatwisz w ten sposób pracę swojemu fotografowi, Ty zaś będziesz czuć się pewniej, a co za tym idzie zdjęcie będą miały w sobie więcej luzu.

Przede wszystkim zadbaj o:

 • Peeling dwa dni przed zdjęciami; pozbędziesz się suchych skórek, a twarz nabierze blasku.

 • Nawilżenie skóry.

 • Zalecam standardową fryzurę; jeśli na co dzień nosisz proste włosy, bujne loki mogą Cię rozpraszać, nie będziesz czuć się sobą.

 • Nie przesadź z kosmetykami do pielęgnacji włosów, lakier potrafi paskudnie posklejać kosmyki.

 • Zero litości dla odrostów.

Makijaż

Nie bez powodu opisuję to oddzielnie. Jest to bardzo istotny element zdjęć. Jeżeli na planie nie będzie makijażystki, wszystko jest w Twoich rękach. To od Ciebie zależy, czy chcesz otrzymać zdjęcia z przejaskrawionymi konturami, mocno podkreślonymi oczami oraz nienaturalną fryzurą. Czy może wolisz delikatny makeup i jasne pastelowe zdjęcia. Najważniejszy jest pomysł na siebie więc, umaluj się tak, żeby czuć się ze sobą dobrze!

Ponadto:

 • Sesja zdjęciowa bywa stresująca, zadbaj o to byś wszystkie kosmetyki miała przy sobie, zwłaszcza puder matujący.

 • Unikaj brokatu i nadmiaru perłowych kosmetyków, jak podkład z drobinkami.

 • Jeśli zdjęcia odbywają się w asyście wizażysty, przyjdź bez makijażu.

 • Nie testuj nowych kosmetyków w dniu sesji, co jeśli podkład spłynie po godzinie, a tusz podrażni oczy?

Pozowanie

Ok, to teraz ta najtrudniejsza część, ale nie przejmuj się aż tak bardzo, wszystko będzie dobrze. Mam jedną prostą i bardzo skuteczną radę. Nie ma znaczenia czy przygotowujesz się do sesji beauty w studiu fotograficznym, fashion w pałacu w Wilanowie, czy rodzinnych portretów w parku. Odszukaj w sieci podobne zdjęcia, mogą to być te same fotografie, które wysłałeś fotografowi jako punkt zaczepienia, a teraz spróbuj odtworzyć konkretne pozy. Zwróć uwagę na dłonie, kąt, z jakim obrócona jest głowa względem tułowia, pochylenie ciała, nogi. Poćwicz do lustra kilka takich póz, jeśli trzeba wgraj zdjęcia na telefon i zabierz na sesję. To bardzo pomaga. Więcej na temat samego pozowanie przeczytasz w moim innym poście.

Nastawienie

Bądź skromna, ale pewna siebie. Bądź śmiała, ale nie nachalna. Staraj się wczuć w rolę modelki. Mówiąc, krótko staraj się być otwarta, naturalna i jak najlepiej dogaduj się ze swoim fotografem. Wtedy współpraca będzie owocna. Dlatego tak ważne jest to czy przyjdziesz na zdjęcia z dobrym humorem. Wydaje mi się że już wiesz, że Twoje emocje na zdjęcia będą widoczne. Efekt końcowy zależy zarówno od Ciebie jak i od fotografa :)

#kobieta #zdjęcia #piękno #instagram #sesjaplenerowa #sesjastudyjna #modelka #Fotografia #Warszawa #sesjazdjęciowa #Profesjonalnasesjazdjęciowa

878 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie