Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

Fotograf Aniołów - Paolo Roversi


Paolo Roversi - legendarny włoski fotograf, który sam siebie opisując, mówi: „jestem mało wyrafinowanym fotografem robiącym wyrafinowane zdjęcia”.

Paolo urodził się w Ravennie, w 1947 roku. W fotografii zakochał się już jako nastolatek, podczas rodzinnych wakacji w Hiszpanii w 1964 roku. Po powrocie do domu, pierwszą rzeczą jaką zrobił, to stworzenie własnej ciemni w piwnicy, od tego momentu zaczęły powstawać jego pierwsze fotografie.

W 1970 roku rozpoczął współpracę z Associated Press: jego pierwszym zadaniem było zrobienie zdjęć... z pogrzebu Ezra Pound w Wenecji. W tym samym roku Paolo wraz ze swoim przyjacielem Giancarlo Gramantieri, w Ravennie otworzył pierwsze studio, gdzie fotografował lokalne gwiazdy. W 1971 roku fotograf przypadkowo poznał w Rawennie, Petera Knappa, legendarnego dyrektora artystycznego magazynu Elle. Na zaproszenie Knappa, Paolo odwiedził Paryż w listopadzie 1973 roku i już nigdy go nie opuścił.

W Paryżu Paolo rozpoczął pracę jako reporter dla Huppert Agency, ale powoli, głównie za sprawą swoich przyjaciół, zaczął zbliżać się do fotografii mody. W tamtej chwili, tak naprawdę nie wiedział dużo o modzie i całej fotografii mody. Dopiero później odkrył pracę takich słynnych fotografów jak: Avedon, Penn, Newton, Bourdina i wielu innych.

W 1974 roku Paolo został asystentem brytyjskiego fotografa Lawrenca Sackmanna.

Większości asystentów tego fotografa udało się wytrwać zaledwie tydzień w pracy, później udziekali... Ale nie Paolo. Sackmann nauczył go wszystkiego, co potrzebne, aby wiedzieć, jak stać się profesjonalnym fotografem, przede wszystkim nauczył go kreatywności. Paolo wspomina jak Lawrenc Sackmann zawsze mawiał: "statyw i aparat musi być dobrze zamocowany, ale twoje oczy i umysł powinny być wolne" . Po odbytej pracy asystenta robił sesje zdjęciowe między innymi dla magazynów takich jak Elle i Depeche Mode, natomiast magazyn Marie Claire opublikował jego pierwszą historię fotografii mody.

Media określają Roversiego jako mistrza wdzięku, poetę obrazów, fotografa aniołów. Fotograf ma swój specyficzny sposób pokazywania rzeczywistości, z jego zdjęć wręcz emanuje nostalgia i zamyślenie. Oświetlenie jakie stosuje przy sesjach zdjęciowych jest tak charakterystyczne, że bywa nazywane „światłem Roversiego”.

Mimo, iż Paolo Roversi fotografuje modę, to powtarza uparcie, że wcale nie robi zdjęć mody, a jedynie portrety. W latach osiemdziesiątych, rozpoczął szeroką współpracę z domem mody Dior, wtedy to właśnie Paolo Roversi staje się sławny. Od tamtej pory nazwisko tego włoskiego fotografa umieszczane jest obok wszystkich największych fotografów mody w całej historii.

#Fotografia #Fotograf #sesjastudyjna #sesjazdjęciowa

0 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm