Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

Rodney Smith - fantazja i perfekcja w jednym!


Kariera tego wybitnego fotografa trwa już ponad 45 lat, a jego pomysły nadal zachwycają i zaskakują. Wszystkie jego zdjęcia są ponadczasowe, przyciągją i robią ogromne wrażanie dosłownie na każdym!

Rodney Smith urodził się 24 grudnia 1947 roku w Long Island w Nowym Jorku. Jego ojciec Stanford Smith był prezesem Anne Klein, co miało ogromny wpływ na twórczość fotografa. Smith stwierdza: "Poczucie stylu, poczucie proporcji i poczucie piękna i poczucie wdzięku - wszystkie te rzeczy były niezwykle ważne w moim wychowaniu."

Smith fotografuje głównie przy naturalnym świetle. Do 2002 roku wszystkie jego zdjęcie były wyłącznie czarno białe. Jego twórczość śmiało można określić jako klasyczną i minimalistyczną.

"Od samego początku kariery aż do dziś najważniejszymi elementami moich zdjęć pozostają: kompozycja, perspektywa i proporcje. Kompozycja w fotografii jest jak w rytm w muzyce. Zauważyłem, że świat stał się bardziej rozwiązły i rozpasany, poczucie kompozycji, estetyki radykalnie się zmieniły. Tęsknię za czasami, w których zadaniem fotografa było odnaleźć porządek w chaosie, kiedy wszystko musiało się znaleźć na właściwym miejscu" - mówi fotograf.

"Jedną z najtrudniejszych rzeczy jest umiejętność przekazywania emocji szeptem. Fotografie tych, którym udaje się ta sztuka, mają uniwersalny przekaz i zadziwiają siłą wyrazu. Jest to swoisty paradoks mówiąc jak najciszej, w istocie docierasz dalej. Wiele osób myli komentarz dotyczący ich bezpośredniego otoczenia, świata, w którym żyją, czy nawet kultury popularnej, w której są zanurzeni, z przekazem o znacznie głębszej wymowie. Z tego względu bardzo wiele współczesnych zdjęć, choć interesujących z artystycznego punktu widzenia, jest jedynie pobieżna refleksja o współczesności, brak im zaś bardziej wnikliwego spojrzenia na ludzką naturę i dynamikę jej przemian." - mówi Rodney Smith.

Fotograf współpracował z takimi markami jak: Starbucks Coffee, H.J. Heinz, American Express, MCI Worldcom, VISA, Ralph Lauren, a jego prace można było podziwiać między innymi w takich magazynach jak: The New York Times Magazine czy miesięcznik o modzie W.

W ciągu ostatnich 25 lat, Smith otrzymał ponad 50 nagród, w tym nagrodę za książkę "The End" z International Photography Awards (IPA). Otrzymał także kilka nagród Communication Arts and Photo District News (PDN).


0 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm