Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

Karl Lagerfeld: "Interesuje mnie tylko to, czego jeszcze nie zrobiłem" - czyli fotografują


Karl Lagerfeld - postać znana chyba wszystkim... artysta, projektant mody, dyrektor artystyczny Chanel i fotograf w jednym.

Karl Otto Lagerfeld przyszedł na świat 10.09.1935 roku w Hamburgu. Gdy miał niespełna 14 lat wyemigrował do Paryża i już jako 17-latek dostał się do domu mody Pierre Balmain.

Od 1958 roku pracował już w domu mody Jean Patou, później dla domów mody Charles Jourdan, Krizia i Valentino. W 1964 roku wyjechał do Włoch, aby studiować sztukę, po trzech latach wrócił do świata mody i Fendi wybrał jako jego konsultanta projektów. Wraz z domem mody Chloe stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która w zasadzie otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Od 1955 roku pracuje w świecie mody, aby wypisać wszystkie jego poczynania i osiągnięcia, zamiast posta na blogu powstałoby bardzo obszerne opowiadnanie...czy nawet książka ;) dlatego wspomnę tylko o jednym z najważniejszych etapów jego kariery. W 1983 roku Karl został głównym projektantem domu mody Chanel. To własnie dzięki temu artyście Chanel zyskało drugie życie i właśnie dzięki niemu ponownie ten dom mody zaczął się liczyć w świecie luksusowych firm odzieżowych. Tak naprawdę wiele jego projektów dość mocno kłóci się z pierwotną wizją Coco Chanel, sam projektant mówi: "Gdyby Coco żyła, pewnie byłaby w szoku widząc, jak teraz wygląda jej dom mody. Ale nie miałem wyjścia. Musiałem zrobić coś, aby marka szła z duchem czasu... zawsze oczekuj nieoczekiwanego"

Lagerfeld trafił do encyklopedii mody, pisali i mówili o nim dosłownie wszyscy, a jego kariera to pasmo samych sukcesów, rewelacyjnie odnajduje się w świecie mody, w którym tak naprawdę trzeba sobie wymyślić własną osobowość. Jego współpracownicy, a nawet obcy ludzie nazywają go "Książę Karl".

Mało kto może sobie zdawać sprawę z tego, że to właśnie Karl wykreował modę na supersłwane modelki, to właśnie on stworzył takie zjawisko w pop-kulturze jak sława supermodelek.

Projektant ma liczne pasje, a jedną z nich jest fotografia. Wykonuje zdjęcia reklamowe, komercyjne, robi sesje zdjęciowe dla innych domów mody, współpracuje z producentami perfum, a także luksusowych alkoholi. Na festiwalu w Cannes w 2007 roku, można było podziwiać bardzo duży zbiór portretów ludzi kina właśnie autorstwa Karla. Poza typowo komercyjnymi zdjęciami Lagerfeld tworzy również cykle zdjęć artystycznych, jednym z nich jest "One Man Shown", pokazywany w Lille. Jest to zbiór bardzo intymnych portretów mężczyzny, które mają na celu ukazywać emocje i silne przeżycia.

Fotografowanie sprawia Karlowi ogromną radość i przyjemność. Nikt nawet niestara się doszukiwać jakiegoś specjalnego artyzmu w jego pracach, nikogo też już nie dziwi fakt, że nawet prywatne pasje można wykorzystać do kreowania własnego wizerunku, a co za tym idzie zarabiania większych pieniędzy... :)

#Fotograf #Fotografia #moda #Historia #Chanel #projektant

0 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm