Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

Caras Ionut - Surrealizm przez duże "S"!


Caras Ionut to niezwykły rumuński artysta i fotograf, jego prace są przepełnione surrealizmem, który mocno pobudza naszą wyobraźnię.

Jest wielkim marzycielem, wierzącym w cuda i w drugą stronę rzeczywistości. Tworząc swe prace jednocześnie tworzy inne, nowe światy, w których wszystko nabiera zupełnie nowego sensu i kształtu.

Artysta twierdzi, że stara się uchwycić świat, który widzi, a następnie pokazuje go z zupełnie innej perspektywy, takim jaki chce aby był - tak samo jak "obraz" widziany w wizjerze aparatu jest zupełnie inny od tego jak sami go postrzegamy.

W swoich pracach najczęściej pokazuje fizycznie niemożliwe sceny jak na przykład: mała dziewczynka na huśtawce wiszącej setki metrów nad ziemią, czy też głowa żyrafy ponad chmurami.

Charakter każdej jego pracy zależy jedynie od tego co w aktualnej chwli myśli i czuje, twierdzi że cały na pozór bardzo skomplikowany proces powstawania takiego obrazu wcale nie trwa dłużej niż... skromne cztery godziny.

Caras Ionut swoje fotografie porównuje do chirurgii plastycznej: "Wiele osób krytykuje poprawianie natury, jednak gdyby zabieg był bezpłatny z gwarancją, że się powiedzie i bez komplikacji poprawi to czy tamto, większość z nich z pewnością by się zdecydowała. Tak samo jest z Photoshopem - najbardziej krytykują go Ci, którzy nie potrafią się nim posługiwać. Gdyby jednak wykonali pracę i nabrali umiejętności, już nigdy nie zrezygnowaliby z możliwości, jakie daje cyfrowa obróbka".

Ionut nie tworzy tylko dla czystej zabawy, zazwyczaj jego dzieła znajdują zastosowanie na okładkach różnych książek, reklam, płyt CD i lokalnych publikacji. Do jego klientów należąc między innymi:

Stephen King, Penguin Random House Grupo Editorial, Palas Iasi, Fiterman Pharma, Allen Teng, Hellen Poter, Sofia, Iulius Management Center SRL, Egros Trade SRL GABRIELA Balaj, David Lawrence, Good Housekeeping, Django Productions - Edynburg, Barbara Kingsolve, Coolminds BV, Lawrence J. Whritenour JR, Tobias Rickardson & Bokeh Konstfoto CO, Wiktoria Mahu Choffela, Amber Wang Angela Mary Butler, Anna Bower, Pascale Granger, Paolo Conselvan Osvaldo Esposito, Joana Lopez.

Za tajemniczy klucz do sukcesu Caras Ionut uważa zdolność do całkowitego wykorzystania wszystkich narzędzi, którymi się aktualnie dysponuje. Czasami spotyka się z taką opinią, że gdyby ktoś miał akurat jego sprzęt i tak ogromną wiedzę z zakresu obsługi Photoshopa, to wówczas mógłby z całą pewnością i łatwością tworzyć dokładnie takie same obrazy, na takim samym poziomie, wówczas artysta odpowiada: "To najgorsza wymówka jaką słyszę! Przez wiele lat posiadałem jedynie laptopa o bardzo niskiej wydajności i aparat kompaktowy. Tylko i wyłącznie po całkowitym zrozumieniu i wykorzystaniu sprzętu który posiadamy, gdy w pełni świadomie dochodzimy do wniosku, że to jedyny czynnik hamujący rozwój, należy podjąć decyzję, aby go aktualizować".

Caras Ionut wykorzystuje bardzo szeroką gamę różnych aparatów i obiektywów. Jednak najczęściej używa:

- aparatu Nikon D600 (rozdzielczość 24 megapikseli jest całkowicie wystarczająca dla bardzo dobrej jakości zdjęć komercyjnych i promocyjnych),

- obiektywu 28-300mm - który wykorzystuje do fotografowania niemal wszystkich obiektów, od osób po meble, budynki i drzewa,

- i obiektywu 16-35mm - który wykorzystuje głównie do fotografowania tła, pejzaży i wnętrz.

Naszym zdaniem, prace Carasa są niesamowite, zapierają dech w piersiach i przenoszą nas w zupełnie inny świat, jego fotografie wyglądają jak kadry z najlepszych bajek, jego pomysły i jakość wykonania sprawiają, że nie można oderwać wzroku od tych obrazów i chciałoby się je oglądać i oglądać, tak bez końca... :)

#Fotograf #photoshop #Fotografia #Nikon

0 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm