Szukaj
  • Justyna Napiórkowska

"All photographs are accurate. None of them is the truth" (Wszystkie zdjęcia są prawidłowe


"Wszystkie portrety, które wykonuję, mogłyby być właściwie autoportretami. W fotografii interesuje mnie kondycja ludzka, ale to, co nazywam kondycją ludzką, może być... moją własną" - powiedział kiedyś Richard Avedon, który swoją twórczością zdefiniował myślenie o portrecie i fotografii mody.

Według bardzo wielu rankingów, właśnie ten artysta jest jednym z najwybitniejszych fotografów XX wieku.

Urodził się 15 maja 1923 roku, w Nowym Yorku. Swoją karierę rozpoczął od wykonywania zdjęć dla Marynarki Handlowej, a następnie próbował swoich sił w fotografii reklamowej, dzięki czemu jego kariera nabierała tępa. Już w 1944 roku Richard Avedon został zaproszony do współpracy z "Harper's Bazaar"., wkrótce potem fotograf otworzył swoje własne studio, było to niezwykle magiczne miejsce, powstały tam jego najsłynniejsze zdjęcia, które łamały wszelkie konwencje. Dzięki Richardowi w świat dotychczas bardzo statycznej fotografii mody, wreszcie wprowadzono ruch, dynamikę, śmiech i gestykulację. Jego zdjęcia obrazowały ludzkie emocje, co przysporzyło artyście status fotografa - ikony. Sam Avedon twierdził: "Nie uprawiam fotografii mody, po prostu fotografuję kobiety w ubraniach", lecz dzięki swej wyobraźni i poczuciu estetyki wprowadził całkiem nowe strategie fotografii mody jak np. dynamiczne operowanie światłem - "The Beauty Light". Ci, którzy mieli to szczęście, by być w studiu Avedona przy 58 ulicy, twierdzą jednogłośnie, iż nikt inny nie miał aż tak rewelacyjnego kontaktu z modelami jak on. Avedon zawsze starał się by każdy w jego studiu czuł się bardzo komfortowo, nawet dostosowywał muzykę do gustu modela.

Portrety autorstwa Richarda przez ponad 50 lat ukazywały się na okładkach takich magazynów jak: "Life", "Vogue", "Harper's Bazaar". Avedon fotografował między innymi takie legendy jak Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Brooke Shields i mnóstwo współczesnych modelek.

Richard Avedon zmarł w 2004 roku, "The New York Times" w pożegnalnym artykule napisał: "Jego portrety i fotografie mody pomogły stworzyć definicję stylu, piękna i kultury Ameryki w ostatnim półwieczu".

#Fotografia #Historia #Fotograf #HarpersBazaar #Vogue #TheNewYorkTimes

6 wyświetlenia

Copyright © 2020 Justyna Napiórkowska All Right Reserved

 

Wszystkie zamieszczone  materiały są chronione prawami autorskimi. Prawa autorskie do materiałów umieszczonych na tych stronach przysługują wyłącznie Justyna Napiórkowska. 

 

Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Fotograf mody Warszawa, Fotografia modowa, zdjęcia modowe, modelki sesje odzieżowe, marki modowe, Sesje studyjne, sesje do gazet, zdjęcia wysokiej jakości, współpraca, Vouge, Joy, ELLE, Glamour, magazyny modowe, zdjęcia na okładkę, sesje plenerowe, TFP, profesjonalne zdjęcia, dla firm